Stanovisko AVO k připravované Metodice

Metodika hodnocení výzkumných organizací („dále jen EM“) má klíčový význam pro budoucí vývoj České Republiky, proto Asociace výzkumných organizací (AVO) od počátku usiluje o intenzivní spolupráci s týmem, který tuto metodiku připravuje.

Tímto stanoviskem reagujeme na vyhodnocení dotazníkového šetření k první průběžné zprávě firmy Technopolis zveřejněných na stránkách IPN Metodika. Z námi provedené analýzy těchto odpovědí na jednotlivé otázky dotazníku vyplývá velká nespokojenost respondentů s nevyváženým přístupem k aplikovanému výzkumu, vyloučení výsledků aplikovaného výzkumu z kritérií pro posuzování excelence, které tým nebere v úvahu. Nedostatečná pozornost věnovaná aplikovanému výzkumu se objevuje jako jedna z nejfrekventovanější odpovědí na otázku, co v metodice chybí (č. 3)., je často zmiňována v komentářích respondentů v části 7. a 8. Dalším problémem navrhované EM je finanční, časová, administrativní a finanční zátěž, kterou respondenti vnímají jako velký procedurální problém a riziko (měřeno podle frekvence odpovědí patří k nejfrekventovanějším odpovědím na otázku č. 4., 5. a 6.) Mezi riziky (otázka 5.) respondenti nejčastěji uváděli neadekvátní počet panelů, jejich nezávislost a subjektivita, formalizace při zpracování podkladů, stanovení limitů pro vstup do hodnocení v kombinaci s maximálním počtem výstupů. Toto omezení může znamenat, že organizace bude posuzována podle 1 – 2 výstupů za celou organizaci, na což respondenti poukazovali. Respondenti kritizovali výběr kritérií, podle kterých má být hodnocení prováděno, nejasně definované škály a především absolutní volnost členů panelů pro nastavení vah jednotlivých kritérií pro jednotlivá odvětví. V dotaznících se objevuje kritika výběru zemí, mezi kterými chybí USA, Japonsko, Francie, ale také snahu implementovat v České republice modely fungující ve Spojeném království, přičemž dosavadní výsledky implementace „peer review“ nejsou ve zprávě vyhodnoceny.

Jak AVO samotná, tak také jednotlivé členské organizace se zapojily do připomínkového řízení, přičemž hlavní kritika se soustředila právě na nevyváženost aplikovaného výzkumu, volnou možnost členů panelů stanovit váhy a neadekvátní finanční a administrativní zátěž. Jak zástupci AVO, tak zástupci členských organizací jsou přihlášeni na konferenci v Pardubicích dne 7. ledna 2015. Pokud nebudou zásadní připomínky zohledněny, budeme se ptát proč. A dále se budeme ptát na to, jak byly vybrány organizace do malého pilotního šetření a zda jsou ve vzorku zastoupeny všechny typy organizací, podle čeho byly vybrány země, podle kterých byla navržena metodika.

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Stanovisko AVO k připravované Metodice

  1. Pingback: Právě diskutujeme o Metodice hodnocení výzkumu v Pardubicích | AVObloguje

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.