Co nového ve VZLÚ? Expanze do Kanady i do Číny

Dalším ze členů AVO, které Dr. Říha v měsíci říjnu navštívil, je Výzkumný a zkušební letecký ústav a.s. (VZLÚ), který je národním centrem pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice.

riha vzlu.jpg

Novinky

V současnosti usiluje VZLÚ o rozšíření aktivit v Kanadě, kde identifikuje řadu příležitostí ve spolupráci s domácím Bombardierem a také v Číně a ve státech bývalého Sovětského svazu.

V uplynulých letech pak ústav založil tři dceřiné “Spin-off” společnosti, do jejichž portfolia byly vloženy některé oblasti výzkumu. Jedná se především o:

  • akreditované environmentální a mechanické testování,
  • prototypová a malosériová výroba kompozitních dílů,
  • vývoj satelitních zařízení.

České výzkumné projekty

Prostřednictvím VaV projektů VZLÚ výrazně přispívá k rozvoji českého leteckého průmyslu. V národním měřítku řešil výzkumný ústav 14 národních projektů výzkumu a vývoje z programů podpory MŠMT, MPO, TAČR a MV. Dále bylo v roce 2017 podáno 5 projektů z výzvy MPO TRIO, z nichž 2 projekty byly úspěšné a jejich řešení bylo zahájeno od počátku roku 2018. Z programu MŠMT INTER-ACTION byl zahájen rovněž úspěšný projekt ASTRA. Projekty aplikovaného výzkumu a vývoje jsou řešeny ve spolupráci s průmyslovými firmami, které jsou zpravidla hlavními uživateli výsledků projektů. Největší podíl podpory pro projekty s tzv. účelovou podporou poskytuje Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu, v menším měřítku pak MŠMT. VZLÚ podal také relativně nedávno projekty do GAČR či do oblasti bezpečnostního výzkumu Ministerstvem vnitra.

Mezinárodní spolupráce

Co se týče mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji, rozvíjí VZLÚ zejména na platformě Rámcových programů Evropské Unie. Účastní těchto programů již od roku 2001 a to tří desítek mezinárodních projektů pátého, šestého, sedmého rámcového programu a nově otevřeného evropského programu Horizont 2020.

V roce 2017 se VZLÚ podílel na řešení celkem 3 projektů 7.RP, včetně dvou velkých integrovaných projektů Level 2 LEMCOTEC a AFLONEXT.  Dále v roce 2017 bylo řešeno celkem 5 projektů z programu CS2 a 2 projekty z výzvy programu H2020, kde VZLÚ participuje v projektu JTI Future Sky Safety a ACASIAS.  Začátkem roku 2018 přibyl další projekt v CS2 s názevm OASIS a projekt z výzvy H2020 UHURA.

Smyslem účasti v mezinárodních VaV projektech je rozvoj spolupráce s evropským leteckým průmyslem a s předními výzkumnými centry v EU. Výsledky těchto projektů napomáhají zvyšovat odbornou úroveň VZLÚ a tak rozšiřovat a zkvalitňovat spektrum nabízených VaV služeb. Smyslem účasti v mezinárodních VaV projektech je rozvoj spolupráce s evropským leteckým průmyslem a s předními výzkumnými centry v EU. Výsledky těchto projektů napomáhají zvyšovat odbornou úroveň VZLÚ a tak rozšiřovat a zkvalitňovat spektrum nabízených VaV služeb.

Poslání

VZLU je 100% akcií vlastněno Ministerstvem financí ČR a zaměstnává přes 220 zaměstnanců, přičemž víc než polovina z nich jsou vysoce kvalifikovaní pracovníci s vysokoškolským či postgraduálním vzděláním.

Hlavním poslání této výzkumné organizace je rozvíjet základní, průmyslový výzkum a experimentální vývoj. Výsledky a nové poznatky získané prostřednictvím výzkumu a vývoje jsou šířeny publikacemi, transferem znalostí nebo vzdělávacími aktivitami. VZLÚ podporuje průmysl poskytováním inženýringových a zkušebních služeb, které jsou nezbytné pro vývoj nových výrobků. VZLÚ kontinuálně rozvíjí svou rozsáhlou výzkumnou a zkušební infrastrukturu tak, aby mohl poskytovat VaV činnosti a služby na vysoké úrovni.

Hlavní multidisciplinární obory VZLÚ jsou aerodynamika, pevnost a životnost konstrukcí, materiálové a korozní inženýrství, turbomachinery, kompozitní materiály a technologie. Kapacity výzkumu a vývoje VZLÚ přispívají zejména k pokroku leteckého průmyslu, pozemní dopravy, obrany a bezpečnosti, energetiky a stavebnictví.

Více na www.vzlu.cz

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.