Inovace? Česko by mělo odstranit překážky mezi firmami a výzkumníky

Málo kvalifikovaných lidí, nedostatečná spolupráce firem a výzkumných institucí, omezené peníze na výzkum a vývoj. To jsou podle výkonného ředitele podnikatelského institutu ELAI Lukáše Sedláčka hlavní důvody, proč Česko v inovacích zaostává za nejvyspělejšími zeměmi.

L sedlacek

Lukáš Sedláček, zdroj: Proudly

Jaké nástroje považujete za nejužitečnější, pokud jde o podporu výzkumu, vývoje a inovací ve firmách. Jde o dotace, daňové odpočty na výzkum a vývoj, užší spolupráci s výzkumnými institucemi a univerzitami?

Všechny jmenované nástroje mají nepochybně svůj význam. Chtěl bych nicméně zdůraznit spolupráci mezi výzkumníky a firmami, kterou považuji za mimořádně důležitou a u nás možná ne úplně doceněnou. Je zajímavé, že například v rozvinutých zemích v poslední době podporují z veřejných zdrojů i jakási neformální setkávání lidí z byznysu a výzkumníků.

To může být pochopitelně prvotní příležitost k navázání užitečných kontaktů, a šance, že se takové setkání vyvine například ve společný projekt, jistě není malá. Zatímco u nás se spíše sází na podporu společných projektů, které ovšem, jak upozorňují odborníci, bývají nezřídka účelové, s cílem spíš získat peníze než řešit skutečné problémy. Měli bychom se také snažit odstraňovat překážky spolupráce mezi firemním sektorem a výzkumníky, kterou například podle Asociace výzkumných organizací (AVO) brzdí nevyjasněnost některých legislativních nařízení atd.

Celý rozhovor si můžete přečíst na portále businessinfo.cz

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s