Z nejbohatšího vědeckého ústavu se stává investor

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, těžící z odkazu profesora Antonína Holého, založil novou dceřinou firmu i&i Prague. Ta bude pomáhat univerzitám a ústavům po celé republice s vyhledáváním nadějných projektů, které má smysl zpeněžit. Do některých z nich se chystá i investovat.

Vkládat peníze do rozvoje české vědy se rozhodli sami vědci. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který vydělává na patentech profesora Antonína Holého, chce radit nadějným výzkumníkům ve svém oboru a do projektů těch nejslibnějších investovat. Nejbohatší ústav Akademie věd proto zakládá společnost i&i Prague, která to bude mít na starosti. Něco podobného v Česku dosud neexistovalo.

“Chováme se jako rizikový kapitál. Ročně chceme nastartovat a zafinancovat asi dva až čtyři projekty z oblasti vývoje léků, diagnostiky nebo například nových technologií ve zdravotnictví,” prohlašuje Jaromír Zahrádka, jednatel nové firmy. Ta je stoprocentně vlastněná ústavem, respektive jeho dceřinou společností IOCB TTO, která pomáhá zpeněžit výsledky bádání z laboratoří ústavu.

Nově vzniklá firma bude vyhledávat projekty, které mají šanci na komerční úspěch, ale chybí jim podpora do začátků. Hledat je bude uvnitř Akademie věd nebo například v univerzitních laboratořích po celé republice. Počáteční “nakopnutí” v řádu jednotek milionů by mělo pomoct nadějné výzkumy rozjet natolik, aby do nich později měli odvahu vstoupit třeba i větší investoři.

JAK UPOUTAT FIRMY

Převod výsledků vědeckého výzkumu do praxe je jedním z problémů české vědy. V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se to ale daří. Nejnovějším příkladem je licenční smlouva s farmaceutickou společností Novo Nordisk na další zkoumání látek proti obezitě, které objevil společný výzkum Lenky Maletínské z Ústavu organické chemie a Jaroslava Kuneše z Fyziologického ústavu.

“Existuje řada domácích i zahraničních investorů, kteří mají zájem do projektů vložit peníze. Převis na trhu je a oni hledají projekty. Na druhou stranu je ale pro ně těžké jít do oblasti, jako jsou biotechnologie a medicína, která je trošku komplikovanější než třeba projekty v oblasti informačních technologií,” vysvětluje jeden z iniciátorů projektu, profesor Martin Fusek.

Pracoviště v pražských Dejvicích těží z odkazu světoznámého chemika Antonína Holého, který dal světu například základ léku proti AIDS nebo proti žloutence typu B či oparům. Především díky jeho vynálezům proudí do ústavu miliardy korun z licenčních poplatků. Díky exkluzivním smlouvám s velkou americkou farmaceutickou společností Gilead Sciences získal ústav za posledních 10 let 20 miliard korun.

Jenže peněz ubude, nejlukrativnější patenty letos vypršely. Ústavu se ale podařilo uzavřít smlouvy nové, které zaručí stovky milionů ročně. Zároveň si chce ústav zajistit další peníze do budoucna, i proto založil firmu i&i Prague.

Ta bude získávat podíly na patentech nebo ve firmách, které pomůže vytvořit, postupem času tak přijdou do Dejvic další zisky. “Co se týče podílu na jednotlivých projektech, bude se to vždy odvíjet od jejich typu. Ale nikdy nechceme brát velké kusy nebo společnosti přebírat. Budeme se pohybovat v rozmezí asi 10 až 40 procent,” vysvětluje Zahrádka.

Firma má v hledáčku asi čtrnáct projektů, které vyhodnocuje, u tří z nich uvažuje o majetkovém vstupu. Vedle toho jednají Zahrádka s Fuskem s dalšími komerčními fondy, aby se do investic pustily s nimi. Baví se například se skupinou BPD Partners, nebo s fondem RSJ Investments SICAV, v němž působí například podnikatel a mecenáš Libor Winkler nebo miliardář Karel Janeček. Podobnou funkci jako i&i Prague má například Imperial College London a Cambridge Enterprise ve Velké Británii, či Max Planck Innovation v Německu.

Zdroj HN: Adéla Skoupá s přispěním Šárky Mrázové.

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s