V Česku vznikne první okruh pro auta bez řidiče

U západočeského Stříbra by měl do roku 2022 vzniknout první polygon pro testování a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Připravuje ho česká investiční skupina Accolade.

polygon

Náklady na vybudování 300hektarového areálu se pohybují v řádu miliard korun. Accolade chce do Česka přitáhnout špičku automobilových vývojářů. „Na západ od nás funguje několik více či méně pokročilých testovacích polygonů, opačným směrem se první už staví. To by nás ve velmi blízké budoucnosti mohlo stát hodně – odchod talentů, odliv peněz na výzkum a vývoj a v delším důsledku i nižší investice do výroby ve prospěch zemí, které nabízejí lepší zázemí. Tomu chceme zabránit,“ říká Milan Kratina, generální ředitel Accolade.

Polygony, na kterých se dnes testuje, umí nasimulovat hlavně geometricky přísná města pravých úhlů typu New York. Takto ověřené systémy jsou ale na pražském Starém Městě, v uličkách Lisabonu nebo v centru Říma úplně ztracené. Právě takové prostředí bude snaha ve Stříbře navodit. Okruh dokáže vedle městských uliček vytvořit i prostředí dálnice, okresek nebo jízdy v tunelu.

Polygon by měl do Stříbra přilákat automobilové vývojáře z celé Evropy. V rámci přípravy budou osloveny české i německé vysoké školy a zejména se předpokládá spolupráce se soukromými vývojovými centry.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/v-cesku-vznikne-prvni-okruh-pro-auta-ktera-nepotrebuji-ridice-20171024.html

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.