Liberecká VÚTS vyvinula unikátní stroj na 3D tkaniny

Současný Tchaj-wan nabízí šanci na spolupráci, která poskytne českým průmyslovým tradicím nový impulz. Díky takové spolupráci vznikl v liberecké společnosti VÚTS (někdejší Výzkumný ústav textilních strojů) prototyp nového unikátního stroje na 3D tkaniny.

S vynálezem nové struktury 3D tkaniny přišel Tchajwanský ústav textilního výzkumu. Tchajwanci hledali partnera, který by dokázal vyvinout stroj na její výrobu. A jelikož právě Liberec je známý dlouholetými zkušenostmi s vývojem – dnes už nejenom textilních – strojů, padla volba právě na společnost VÚTS.

Kořeny základního výzkumu, který nakonec vedl ke vzniku pneumatického tkacího stroje DIFA (Distance Fabrik), je možné hledat už u významného českého vynálezce Vladimíra Svatého, který po 2.světové válce vynalezl tryskový tkací stav – paradoxně ještě v době, kdy byl Tchaj-wan onou zaostalou agrární zemí.

Novodobou 3D tkaninu, jejíž výrobu umožní právě česko-tchajwanská spolupráce, pak využijí výrobci záchranných vodních mol, člunů, sportovních potřeb či zvedacích vaků. Pokud takovou distanční tkaninu ze dvou vrstev, jejichž vzdálenost od sebe se může podle potřeb měnit, umístíte například pod překlopený kamion, tkanina se nafoukne a postaví kamion zase do přirozené polohy.

Zájem už teď projevily české i zahraniční textilní firmy. Na vývoj stavu získala firma tříletý grant z programu Delta Technologické agentury ČR. „Celkové náklady na výzkum a vývoj se blíží třiceti milionům korun, z čehož grantové prostředky pokryjí zhruba polovinu,“ upřesnil vedoucí obchodního oddělení VÚTS Jiří Václavík.

V případě stroje na 3D tkaniny sehrál významnou roli dnes už světoznámý tchajwanský výzkumný ústav ITRI – Výzkumný institut průmyslové technologie. Právě ITRI, založený v roce 1973, významně přispěl k transformaci tchajwanské ekonomiky do dnešní „high-tech“ podoby.

ITRI, jehož doménou je aplikovaný výzkum, se zároveň stal také „mezinárodním tykadlem“, které rozvíjí mezinárodní spolupráci. Díky svým aktivitám tedy propojuje tchajwanské vědce jak s tamním průmyslem, ale také se zahraničními vědci a průmyslovými inovátory. V případě již pokročilého projektu stroje na pevné 3D tkaniny sehrál nejenom roli zprostředkovatele, ale také se dál podílel na jeho financování.

Jan Žižka, Martin Podařil

Zdroj: http://www.vyzkum.cz, E15

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s