Zápis z pracovní cesty do Číny aneb Čína otáčí kormidlo směrem k inovacím

Čínská vláda se rozhodla otočit kormidlo a místo levné masové výroby se chce soustředit na kvalitní výrobu s přidanou hodnotou. To je velká šance pro české výzkumné organizace a inovativní podniky, kterých je dle studie INKA v České republice necelé 3 000. Velká poptávka je nejen po technologiích, ale také po expertech.

Na základě spolupráce s ČSVTS mohli dva členové AVO vycestovat do Číny a v provincii Zhejiang se zúčastnit sympozia zaměřeného na zahraniční spolupráci v oblasti investic, obchodu a lidských zdrojů s názvem 18th Zhejiang Investment and Trade Symposium. Protože se této příležitosti chopil pouze pan Beránek ze společnosti EVT, využil jsem nabídku a vyrazil do Číny propagovat český výzkum.

Spolu s námi na sympoziu vystoupily zhruba tři desítky odborníků z celého světa. Své zastoupení měly země vyspělejší (USA, Izrael, Japonsko, Německo) i jejich následovníci (Francie, Belgie, Rakousko, Španělsko, Itálie, Rakousko) a také například Česká republika a Bělorusko.

Během dne se na stáncích diskutovali čínští návštěvníci sympozia se zástupci jednotlivých států a probírali konkrétní projekty nebo komunikovali o vhodných expertech na různé pozice a jakým způsobem by mohla probíhat případná spolupráce. Večer pak probíhali recepce s místními politiky, podnikateli a zástupci firem. Toto se opakovalo po dobu 5 dnů ve 4 městech provincie Zhejiang (Ningbo, Shaoxing,  Huzhou a Hangzhou).

FOTOGALERIE Z CESTY DO ČÍNY

This slideshow requires JavaScript.

Jednání byla velmi konkrétní a v českém stánku se střídal jeden návštěvník za druhým. Možná je lákaly vystavené 3D předměty, kterými nás na cestu vybavili Ysoft Be3d anebo můj mladistvý vzhled (naprostá většina zahraničních odborníků byla již v důchodovém věku s prošedivělými vlasy). Získali jsme mnoho kontaktů a také mnoho konkrétních poptávek. Hlavními oblastmi zájmu byla robotika, informační technologie, biotechnologie, automotive, letectví, ale například také přesné strojírenství či zemědělství. Čínské společnosti jsou hladové po technologiích i expertech a díky nedávno vyhlášené státní podpoře inovací mají také co nabídnout.

Čína a účast na sympoziu mě nadchla. Moderní podniky, luxusní hotely, mrakodrapy, čtyřproudé dálnice, vysokorychlostní železnice, velmi milí lidé, bohatá kuchyně, zájem o české experty, živé přenosy z ME ve fotbalu, desítky žádostí a společnou fotku – to vše jsou mé vzpomínky na první návštěvu Číny. Jsem si samozřejmě vědom velikosti Číny i toho, že situace v méně rozvinutých provinciích není tak růžová, jako v okolí Šanghaje.

Každopádně potenciál pro český výzkum, vývoj a inovace je v současné době v Číně obrovský a české výzkumné organizace a inovativní podniky by jej měly využít! AVO spolupráci ráda zprostředkuje.

Martin Podařil, AVO

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s