Vicepremiér Pavel Bělobrádek navštívil pracoviště zemědělského aplikovaného výzkumu

Prezentace výsledků zemědělského aplikovaného výzkumu i diskuse nad otázkami dalšího rozvoje českého výzkumného prostoru byly náplní setkání místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka v Osevě, výzkumné stanici potravinářské v Zubří. Kromě hostitelů se jednání zúčastnili i zástupci dalších privátních  výzkumných organizací z oblasti zemědělského výzkumu a vývoje z Havlíčkova Brodu, Kroměříže,  Šumperku a Troubska.

belous zubri

„Pokračujeme ve dvouletém úsilí komunikace s podnikatelskou sférou, s odbornou veřejností a akademickým sektorem, abychom od nich měli zpětnou vazbu a mohli ji následně zakomponovat  do Národní politiky,“ řekl při setkání vicepremiér Bělobrádek.

Účastníci debaty představili přímo aplikovatelné výsledky výzkumu ve formě odrůd, technologických postupů, ale i knih či certifikovaných metodik. Zajímavá byla diskuse nad budoucností systému hodnocení výsledků výzkumu, důraz byl kladen na posílení hodnoty právě výsledků aplikovaného výzkumu. Debatovalo se i o věcném návrhu zákona pro oblast VaV včetně záměru zřídit nové ministerstvo pro tuto oblast.

„Oceňujeme možnost přímé diskuse s panem místopředsedou vlády i ochotu pana doktora Bělobrádka a jeho kolegů ke kontinuální debatě. Ne vždy se ve všem shodneme, ale racionální diskuse je minimálním předpokladem pro rozvoj systému VaV v naší republice“ konstatoval Jan Nedělník, jeden z účastníků diskuse. „V žádném případě nejsme proti dobře prováděnému základnímu výzkumu a nechceme stavět bariéry, ale přesto je nutné hledat větší rovnováhu mezi podporou obou typů výzkumu,“ dodává hostitel Radek Macháč.

Zeptali jsme ředitele výzkumného ústavu pícninářského RNDr. Jana Nedělníka, Ph.D. na jeho hodnocení setkání a obecně komunikace s úřadem vicepremiéra Bělobrádka. Video ZDE

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s