Jaký bude nástupce Horizontu 2020?

Předběžný návrh příštího evropského grantového programu, který vystřídá Horizont 2020, by měl být hotov v rámci dlouhodobého rozpočtového plánování začátkem roku 2018, řekl na výroční konferenci Science|Business Robert Jan Smits, generální ředitel Evropské komise pro výzkum a inovace.

Podívejte se na video z diskuze ZDE

video h2020

Před sepsáním dalšího rámcového programu bude zahájena veřejná diskuse o příštím programu pro vědu, výzkum a inovace. Pověřeny byly zatím některé think tanky a nová témata se již rýsují.

Horizont 2020 byl zaplaven za něco přes dva roky 90641 žádostmi. Míra úspěšnosti se tudíž pohybovala pouze mezi 12-14%. Evropská komise proto zvažuje zavést dvoukolové výběrové řízení. V první fázi by mohlo neprojít až 80% žádostí, které by nebyly dostatečně převratné. V druhém kole by se zasílaly podrobné žádosti, z kterých by nejméně 35% mělo šanci uspět. V příštím programu není benevolence témata výrazně ohraničit nebo nepovolit neúspěšným uchazečům opakovat žádost každý rok. Větší požadavky budou kladeny na expertní hodnotitele, tak aby poskytovali dostatečný feedback, který by umožnil uchazečům uspět v dalších letech. Smits navíc doufá v navýšení rozpočtu.

Další videa z konference naleznete ZDE

Zdroj: Science|Business, ERA

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.