Index Globální kreativity 2015 – jak je na tom ČR?

GCI

Global Creativity Index, nebo také GCI je měřítkem hospodářského růstu a udržitelné prosperity. Vzniká na základě tří T – talent, technologie a tolerance. Porovnává 139 národů po celém světě na základě těchto dimenzí a určuje celkovou míru kreativity a prosperity.

Celkové umístění: Na prvním místě se umístila Austrálie, která nahradila Švédsko (vítěz v předcházejících letech vydání indexu – 2004 a 2011). Spojené státy jsou druhé (udržely si svou pozici). Nový Zéland je třetí, čtvrtá je Kanada (minulá dvojka). Dánsko a Finsko se dělí o páté místo. Zbytek první desítky patří Švédsku (7), Islandu (8), Singapuru (9) a Nizozemsku (10). Česká republika se celkově umístila na 35. příčce.

Technologie: Jižní Korea vede v oblasti technologií. Japonsko je na druhém místě, třetí Izrael, Spojené státy čtvrté, a Finsko je páté. Austrálie, Nový Zéland, Německo, Singapur a Dánsko doplňují první desítku. Česká republika (29).

Talent: Austrálie vede, Island je na druhém místě. Spojené státy a Finsko jsou společně třetí a Singapur pátý. Dánsko, Slovinsko, Bělorusko, Nový Zéland a Švédsko doplňují první desítku. Česká republika (30).

Tolerance: Kanada má první místo v toleranci, která se měří jako otevřenost vůči etnickým a náboženským menšinám a gayům a lesbám. Island je druhý, Nový Zéland třetí, čtvrtá Austrálie a Spojené království páté. Nizozemsko, Uruguay, Irsko, Norsko a Švédsko doplňují první desítku. Česká republika (80)!

GCI je úzce spojen s hospodářským rozvojem, konkurenceschopností a prosperitou národů. Země, které dosáhnou dobrého umístění mají vyšší úroveň produktivity (měřeno jako ekonomický výstup na osobu), konkurenceschopnosti, podnikání a celkového lidského pokroku. Pokud se chce Česká republika posunout výše, musí zlepšit především rasovou a etnickou toleranci. Tam na špičku ztrácíme nejvíce – obsadili jsme až 113. místo.

Celou studii si můžete stáhnout zde: Global-Creativity-Index-2015

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Index Globální kreativity 2015 – jak je na tom ČR?

  1. Pingback: Index Globální kreativity 2015 – jak je na tom ČR? | Česká věda do světa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.