Počet patentových přihlášek v Evropě: dominují USA, Japonsko, Německo a Čína

Registrace nových nápadů u Evropské patentové kanceláře (EPO) rostou již pátým rokem po sobě. Avšak jedinou evropskou zemí v první pětce je Německo. V korporátním světě je situace růžovější – celkem pět evropských společností je v top ten.

kolac graf

Počet patentových přihlášek podle země původu

V roce 2014 do EPO dorazilo celkem 247.000 patentových přihlášek. Více než polovina z nich přišla ze tří zemí – USA, Číny a Japonska. Ze Spojených států samotných dokonce téměř třetina (71.700). Japonsko (49.000) zaznamenalo oproti roku 2013 mírný pokles o 4% zatímco Čína (26.500) se oproti roku 2013 výrazně zlepšila a dosáhla nárůstu o 18%, Nárůst oproti roku 2013 zaznamenaly Francie, Velká Británie a Holandsko. Počet přihlášek naopak klesl například Finsku, Švýcarsku a Španělsku. Česká republika se s počtem 273 přihlášek krčí na 36. místě hned za Mexikem, Jižní Afrikou a Saudskou Arábií.

Nejvíce přihlášek na milion obyvatel mělo Švýcarsko (848), Finsko (416) a Holandsko (406). Průměr EU je 131 přihlášek na milion obyvatel.

Průměrné náklady na získání evropského patentu jsou dnes zhruba 850.000,- Kč a to neobsahují náklady na administrativu, na překlad apod. V budoucnu se má podle prezidenta EPO Benoîta Battistelliho systém přihlašování patentů zjednodušit a hlavně zlevnit – až o 70%. Bližší informace se prý dozvíme již v polovině tohoto roku.

Martin Podařil, AVO

zdroj: EPO

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s