Nový postup posuzování výzkumných organizací

Rada pro výzkum, vývoj a inovace na svém zasedání 31. října 2014 schválila nový postup při posuzování výzkumných organizací. Nové předpisy Evropské unie účinné od července 2014 totiž definují výzkumné organizace odlišně, než tomu bylo doposud.

Celé znění nového postupu posuzování výzkumných organizací naleznete ZDE.

Pro posouzení definovala RVVI šest parametrů, podle kterých bude posuzovat naplnění požadavků EU. RVVI po posouzení vydá stanovisko, zda posuzovaná organizace splňuje či nesplňuje definici výzkumné organizace dle nových evropských předpisů. Výhradní právo rozhodovat o udělení či odepření veřejné podpory má poskytovatel (například GA ČR, TA ČR, ministerstva), který odpovídá za splnění všech podmínek stanovených předpisy Evropské unie. Pravidla chce úřad nastavit v rámci rozsáhlé novely zákona o výzkumu a vývoji. Novelu plánuje předložit v paragrafovém znění v prvním čtvrtletí příštího roku. Má začít platit v první polovině roku 2016.

V současné době RVVI eviduje 220 výzkumných organizací, které mohou žádat o podporu (jejich seznam je zveřejněn zde:1url.cz/xD7p). Zavedení nové postupu při posuzování výzkumných organizací může změnit počet těchto organizací. Do systému by se mohly hlásit i organizace, které se například věnují propagaci a výzkumu pouze zčásti. Přesněji kvantifikovat předpokládanou změnu počtu výzkumných organizací v současné době není možné, neboť nový postup zavádí opětovné posouzení všech výzkumných organizací (s výjimkou veřejných a státních vysokých škol a veřejných výzkumných institucí) podle nových kritérií. “Posouzení je de facto chápáno jako potvrzení práva na institucionální (státní) podporu,” řekl ČTK náměstek vicepremiéra Arnošt Marks.

rvvi

Zdroj: TZ Úřadu vlády, ČTK

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s