Stroje, bez nichž by průmysl nebyl

Obráběcí a tvářecí stroje sice nejsou tak atraktivní, jako třeba osobní automobily, letadla či tablety, ale ve skutečnosti tvoří základ veškeré další průmyslové produkce. Bez nich by ony přitažlivé výrobky vůbec nevznikly. Navíc jde o odvětví, které má v České republice dlouhou tradici, opírá se o kvalitní domácí školství, početné výzkumné instituce, vysoce kvalifikovanou pracovní sílu v továrnách a zkušené obchodníky s cennými kontakty v zahraničí.

ilustracka5

Většina produkce českých strojírenských podniků míří do ciziny. Česko je devátým největším exportérem z členů Evropské asociace výrobců obráběcích a tvářecích strojů (CEIMO). Už v roce 2012 vývoz českých strojírenských firem překonal předkrizovou hodnotu z roku 2008 a loni ještě rostl. Nadějný vývoj však nyní mohou přervat důsledky ukrajinské krize a ruských sankcí proti Západu. Rusko je totiž z hlediska českých strojařů druhým nejdůležitějším trhem po Německu. Na Ruskou federaci připadá asi pětina celkového českého exportu obráběcích a tvářecích strojů, přičemž některé podniky s vývozem do někdejšího Sovětského svazu v podstatě stojí a padají.

Potíže se přitom vynořují i jinde. Čína se rozhodla podpořit spotřebu na úkor investic, což může tamní poptávku po strojích přibrzdit, Brazílie zase vsadila na zvýšenou ochranu domácího trhu. Dlouhodobý problém pak představuje chování bank. Světovou finanční krizi vyvolali hazardéři, spekulanti a nafukovači bublin, ale finanční sektor nyní v řadě zemí dusí výrobce, aby si vynahradil předchozí ztráty. Podniky mají ztížený přístup k úvěrům, což přirozeně brzdí nákup strojů.

Čeští strojaři ovšem v předchozí krizi obstáli, protože dokázali nabízet velké a výkonné speciální stroje, často vyráběné na základě individuálních technických požadavků, což vyžaduje vysoce kvalifikované týmy konstruktérů i dělníků. A to dává naději i do budoucna.

Petr Korbel

redaktor týdeníku Ekonom

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s