Česko v žebříčku konkurenceschopnosti poskočilo o devět míst

Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos polepšila o devět míst na 37. příčku. Slovensko skončilo na 75. místě, zlepšilo se o tři příčky. Letošní pořadí 144 porovnávaných států opět vede Švýcarsko. WEF to oznámilo na svém webu.

ilustracka1

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost nebo inovace. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi 15 tisíci zástupci firem ve sledovaných zemích. Země na prvních příčkách žebříčku dosáhly všechny velmi dobrých výsledků v oblasti investic na podporu inovací a v rozvoji talentů.

Nejlépe hodnocenými ukazateli České republiky jsou v porovnání s ostatními vyspělými ekonomikami makroekonomické prostředí, velikost trhu, zdraví a základní vzdělávání. Problematickými oblastmi zůstávají instituce, inovace a infrastruktura. Podnikatelé určili neefektivní státní byrokracii a korupci jako dva nejvýraznější faktory ovlivňující kvalitu podnikatelského prostředí v České republice.

zebricek konkurence

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s