A Zlatý klas 2014 získává…ZUZANA

V pátek 29. 8. byly v rámci výstavy Země Živitelka slavnostně vyhlášeny exponáty oceněné v soutěži Zlatý klas za rok 2014. Výhercem v kategorii Rostlinná výroba se stala nově vyšlechtěná odrůda jarní olejniny lničky seté Zuzana.

zuza

Odrůda Zuzana, Lnička setá

Zuzana je nově vyšlechtěná odrůda jarní olejniny lničky seté, která získala právní ochranu v listopadu 2013. Lnička setá je nenáročná na pěstební technologii i na výživu, vhodná na většinu pozemků mimo kyselých a zamokřených půd. Je typická rychlým počátečním vývojem, tak že je dobrým konkurentem vůči plevelům v raných fázích. Tato vlastnost je velmi důležitá při uplatnění lničky jako strniskové meziplodiny. Předností odrůdy je také krátká vegetační doba, což dělá ze lničky v případě včasného setí dobrou předplodinu pro časně seté ozimy.
Odrůda Zuzana se vyznačuje dobrou odolností vůči chorobám a škůdcům. Středně je odolná vůči plísni. Odrůda je samosprašná, ale velmi dobře reaguje na opylení. Průměrný výnos je cca 1,5 t / ha žluto-oranžových semen, přičemž obsahu oleje dosahuje 35 – 40%. V oleji je vysoké zastoupení vitamínu E. Velký podíl z mastných kyselin má kyselina linolová. Kvalitou je olej srovnatelný se lněným olejem, avšak obsahuje více netradičních mastných kyselin jako je např. kyselina myristová. Využití získaného oleje je hlavně v potravinářském a kosmetickém průmyslu.

Výzkum: Zemědělský výzkum spol. s r.o., Troubsko v součinnosti s Výzkumným ústavem pícninářským, spol. s r.o., Troubsko

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s