Návštěva premiéra Sobotky u vicepremiéra Bělobrádka

Ve čtvrtek 7. srpna proběhla bilanční schůzka premiéra Bohuslava Sobotky s místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem. Setkali se na netradičním místě. Nebylo to v pracovně Strakovy akademie ani v sídle ČSSD nebo KDU-ČSL, ale na střeše jednoho slavného výzkumného ústavu. Zaměstnanci mu říkají květák. Slavný je z důvodu, že na něm působil asi nejznámější vědec poslední doby Antonín Holý a také proto, že má z patentů pana profesora nemalé příjmy. Premiér Sobotka a vicepremiér Bělobrádek si povídali na střeše nové budovy Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

strecha

Po necelé hodince povídání si oba v doprovodu novinářů prohlédli novou budovu ústavu a také si na vlastní kůži vyzkoušeli několik pokusů (video si můžete prohlédnout ZDE).

pokus2

Aby nakonec před novináře zasedli a pohovořili o tom, jaké kroky můžeme od vlády v oblasti vědy, výzkumu a inovací v dohledné době očekávat. Jsou to:

1. Rekonstrukce Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace

2. Nový zákon o podpoře výzkumu a vývoje

3. Revize výdajů na výzkum a vývoj

4. Změna systému hodnocení a financování výzkumných organizací

5. Mezinárodní spolupráce se státy, které kladou důraz především na aplikovaný výzkum (USA, Čína, J. Korea, Izrael a Německo).

tiskovka

Premiér Sobotka ocenil, že se Pavlu Bělobrádkovi daří “dostat k jednomu stolu” různorodou komunitu zástupců akademické obce, vědců a byznysu a plní roli mediátora a koordinátora, jehož cílem je nalézt společnou řeč pro všechny.

Martin Podařil, AVO

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s