Lidé na MARSu již za 12 let

spaceX

Říká vám něco jméno Elon Musk? Je to čerstvý čtyřicátník, americký podnikatel původem z JAR, spoluzakladatel internetového platebního systému PayPal, spoluzakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Motors a především zakladatel kosmické společnosti SpaceX.

SpaceX podniká v komerční sféře vesmírných technologií. Byla založena roku 2002 a zatím se úspěšně prezentovala 25. května 2012 transportem nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kocmickou lodí Dragon, kterou vyneslo na oběžnou dráhu zařízení Falcon 9, obě vlastní výroby, “od základů” provedené ve SpaceX. Firma spolupracuje s NASA, od které dostala ocenění v oblasti vesmírných počinů ve výši 1,6 miliardy dolarů.

musk

V interview na CNBC Musk mimojiné uvedl, že za 10-12 let by na Mars mohli odletět první lidé – to je o celou dekádu dříve, než plánuje NASA. “I’m hopeful that the first people could be taken to Mars in 10 to 12 years, I think it’s certainly possible for that to occur”. Letenka by měla stát 500tis amerických dolarů, to je zhruba 10 milionů korun. V plánu je vytvořit na Marsu kolonii 80 tisíc lidí. Poletíte?

MP

Advertisements

1 Comment

Filed under Uncategorized

One response to “Lidé na MARSu již za 12 let

  1. Elon Musk is the CEO of SpaceX and Tesla. In these two companies, products manufactured have never been proposed before. For SpaceX (USA), the company is able to sell a rocket launch for satellites for 12000 dollars / kg as cost for Ariane 5 (Europa) is 23000 dollars / kg and for Proton (Russia), 18000 dollars / kg.
    As ILIAD for French Telecommunication, SpaceX is completely redefine the market of space rocket launch. He obliges restructuring Safran (Ariane) into Airbus group in June 2014.
    Elon Musk is also the CEO of Telsa, a company selling only electric cars in USA! Elon Musk is a serial creator, as he was the creator of Paypal sold to Ebay in the 2000′s years.
    If you are interested, I have posted an article about Elon Musk that you can read here:
    http://worldofinnovations.net/2014/06/19/elon-musk-an-exceptional-innovator/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s