Nejnovější a opět zajímavé statistiky z ČSÚ

Podívejte, odkud kdo bere peníze na svůj výzkum. A co se dá z tabulky vyčíst?

(1) České vysoké školy získaly od zahraničních firem žalostně málo peněz.

(2) Ze státního rozpočtu jde nejvíce do Akademie věd, vysokých škol a vládních ústavů (80%), přičemž do stejné skupiny připlouvá i naprostá většina peněz z EU (dokonce až 82%).

(3) Naproti tomu podnikatelé z ČR Akademii věd a vysokým školám nedůvěřují a peníze vkládají raději do vlastního výzkumu.

stats 2012

Zdroj: ČSÚ

Pavol Habera by se zeptal Čo s tým? Nevymýšlejme české objížďky anebo zkratky, poučme se u úspěšných. Vždyť kdo momentálně boduje na výzkumné mapě světa? Rusko ne, zato tradičně USA a nově také ninjové z Asie. Podívejte se na žebříčky.

S pragmatickým návrhem přišel prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus: Vložil bych více prostředků směrem k ústavům Akademie věd a vysokým školám, ale na principu kolaborativních projektů společně s firmami (princip programů TIP, Alfa, Epsilon). Tím se dostane více peněz do systému, ale ne na výzkum končící publikacemi. Zároveň bude narůstat vzájemná spolupráce těchto dvou rozdílných světů.”

Vysoké školy se pak musí urychleně začít zabývat tím, jak přilákat podnikatele nejen z ČR, ale také ze zajímavých zahraničních trhů (Asie, Rusko, Amerika). A kdyby se k nim přidaly i ústavy Akademie věd a inovativní české malé a střední podniky, bylo by nám hned veseleji a česká konkurenceschopnost by snad přestala neustále upadat. Jo a kdyby se zlepšilo i fungování státní správy a zvýšila kvalita absolventů, to už by byla pohádka hodná režie Zdeňka Trošky.

Co na to odpoví kapitánové českého výzkumu? A co my, češi?

Martin Podařil

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s